გაკვეთილის გეგმა
|
|
რუსული ენის მასწავლებელი თამაზ
დეკანაძე
|
||||||||||||||||||
|
გაკვეთილის თემა
|
Страны,в которых
мы живём
|
||||||||||||||||||
|
სწავლის საფახური/საგანი
|
ს4.10
|
||||||||||||||||||
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
12
|
||||||||||||||||||
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
მეტყველების უნარის განვთარება.
მოსწავლე თავისუფლად ჰყ:ვება
ამბავს;მკაფიოდ და გასაგებად ჩამოაყალიბებს აზრს
თავისი სამშობლოს შესახებ.
|
||||||||||||||||||
|
მისაყწევი ინდიკატორები
|
უცხ.ს. IV.18.მოსწავლეს შეუძლია მისთვის ნაცნობ
თემებზე ლაპარაკი.
|
||||||||||||||||||
|
|
უცხ.ს.19. IV. მოსწავლე ფლობს
და იყენებს საბაზისო
ენობრივ უნარ_ჩვევებს.
|
||||||||||||||||||
|
|
უცხ.ს.IV.20. მოსწავლეს
შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას სამეტყველო ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის ხელშესაწყობად და ზეპირი მეტყველების უნარის გასაუმჯობესებლად
|
||||||||||||||||||
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეთა წარმატებას დავადგენ:
1. საშინაო დავალების
შესრულების ხარისხის შემოწმებით.
2. გაკვეტილში ჩართულობით,დიალოგებში მონაწილეობით,დასმულ კითხვებზე
პასუხის გაცემით,წინადადებების შედგენის
უნარის შემოწმებით და გამივიყენებ
რიგორც მოსწავლეთა თვითშეფასებას,ისე განმავითარებელ შეფასებას.
|
||||||||||||||||||
|
სასწავლო მასალ და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო,დაფა,ცარცი,რვეული,კალამი,სამუშაო ფურცლები,კომპიუტერი-სლაიდები.
|
||||||||||||||||||
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
1.საორგანიზაციო მომენტი,მოთელვა
2.გაკვეთილის თემის და მიზნების დადგენა-გაცნობა
3.საშინაო დავალების შემოწმება.
4გავლილი მასალის რეფლექსია.
5თემა ,,საქართველო,,-ზე ტეკსტის
შედგენა და პრეზენტაცია.
6შეფასება-თვითშეფასება და ურთიერთშეფასება.მასწავლებლის დასკვნითი
სიტყვა.
7.საშინაო დავალება: «Грузия-моя Родина»-написать эссе
|
||||||||||||||||||
|
გაკ-ლის ფაზები
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
||||||||||||||||||
|
|
საორგანიზაციო საკითხები:მისწავლეტა დასწრების აღრიცხვა.
გაკვეთილზე განწყობის შექმნა:-Какая сегодня
погода?
-Идёт дождь. сыро ,или
хорошая погода,солнечно.
-А какое
у вас настроение?Вы готовы
к уроку?
-Да!
-Тогда начнём
გაკვეთილის თემის გამოცხადება;კითხვა назави
страны,в которых живут наши
герои
-Георги,Леся,Гюль,и Юра.
სავარაუდო პასუხი:Георги
живёт в Грузии, Леся-в Украине,Гюль живёт
в Ташкенте,а Юра-в Москве.
კითხვა:какие страны
мы изучили и
как вы думаете,о
чём мы будем
сегодня говорить,какава тема
нашего урока?
|
||||||||||||||||||
|
გამოწვევის ფაზა
|
სამუშაო რვეულებში შესრულებული
ტექსტის ,,უზბეკეთის,,წაკითხვა.
გავლილი მასალის რეფლექსია.მასწავლებელი უსვამს
მოსწავლეებს კითხვებს:
კითხვა: используя карту ,опишите какие
страны граничат с Россией?
Какая форма
правления в России?
სავარაუდო პასუხი:Китай
на
юго-востоке,Грузия,Монголия,Азербайджан-на юге,Финландия на
западе,Украина на
юго-западе и другие.Россия-президентская республика.
კითხვა:используя карту.опишите какие
страны граничат с Украиней?
სავარაუდო პასუხი на
западе с
Польшей,Венгрией,на
юго-западе с
Молдавией и Руминией,на севере
с Белорусией и
Россией.
კითხვა:используя карту,опишите какие
страны граничат с Узбекистаном?
სავარაუდო
პასუხი: сКазахистаном на севере
и северо-востоке,с Туркменистаном на
юго-запад;с Афганистаном на
юге;с Таджикстаном на
юго-востоке и с Киргизией на
северо-востоке.
კითხვა: назавите
сталицу
России,Украины,Узбегистана
სავარაუდო პასუხიМосква, Киев, Ташкент
კითხვა:когда эти
государства отмечают день
независимости?
მასწ:Посмотрите на
слаиди и скажите
что на нём
изображено?
მასწ Государственные
символы:флаги и гербы
მასწ.Соотнесите гербы
с флагами и назавите
государства которым они
принадлежат.
|
||||||||||||||||||
|
სიღრმისეული წვდომა
|
მუშაობა წყვილებში
Мы проработали три
текста о трёх
странах:Украине,России,иУзбекистане.Расскажите о
Грузии по плану.
1Географическое положение.
2Население Грузии,крупные города.
3Первое государство
на территорииГрузии.
4Немного из
истории Грузии.
А)принятие христианства.
Б)эпоха Давида
Агмашенебели.
В)Грузия в
составе СССР
5День независимости,форма правления.
Вы можете
составить собственный план
и написать тему
по нему.
Представ работу
классу.
Используй все
предидущие задания и
упражнения , проработанную
лексику,конструкции с винительным
и творительным падежами.
|
||||||||||||||||||
|
|
თემის წარდგენა კლასისათვის.
შეფასება
|
||||||||||||||||||
|
|
მოსწავლეთა თვითშეფასება და მასწავლებლის დასკვნითი
სიტყვა.
|
||||||||||||||||||
|
|
საშინაო დავალება:написать небольшое
эссе на тему:,,Моя Родина,,
|
||||||||||||||||||
|
|
|
No comments:
Post a Comment